Recepty

MLIEKO

Rovnako ako moderné učebnice, tak i starodávne Védy chvália mlieko ako zázračnú potravinu, pretože obsahuje všetky živiny potrebné pre dobré zdravie. Védske písma dodávajú, že mlieko rozvíja jemné mozgové tkanivo, ktoré je potrebné k rozvíjaniu duchovného vedomia. Vo védskych časoch žilo mnoho jogínov iba z mlieka, ktorého bolo toľko, že ho hospodári rozdávali zadarmo. Pretože mlieko vyživuje človeka fyzicky aj duševne, považuje ho védska kultúra za najdôležitejšie zo všetkých potravín. Dôležitosť mlieka naznačuje ako je dôležité ochraňovať kravy. Védy nie sú jediným písmom, ktoré zavrhuje zabíjanie kráv. V Biblii (66,3) Izaiáš prehlasuje: "Ten, kto zabije vola, je ako ten, kto zabije človeka." Veľmi dôležitým dôvodom k ochrane kráv je aj to, že ich má Krišna veľmi rád. Védske písma nám hovoria, že na Krišna loke, večnom duchovnom sídle Pána Krišnu, sa kravy volajú Surabhi a Pán sa o ne osobne stará. Jeho sídlo sa nazýva tiež Goloka, miesto, kde je veľa kráv. Pred 5 000 rokmi, keď sa Krišna zjavil na tomto svete, sa hral ako pasáčik kráv vo Vrndaváne a ukázal, ako má rád kravky. Jeho detské zábavy sa točili okolo kráv, teliatok a jeho priateľov, pasáčkov. Preto je Krišna často nazývaný Góvinda, "ten, kto dáva potešenie kravám, zemi a zmyslom", a Gópala, "priateľ kráv". Pretože žartovne kradol svojím susedom maslo a jogurt, je nazývaný tiež Makhanataskara, "zlodej masla".

Kravské mlieko je zdrojom troch základných kameňov védskej kuchyne: ghí (prepustené maslo), panýru (čerstvého syra) a dahi (jogurtu).

Ghí je čistý tuk masla a je úplne vynikajúci na varenie. Pripravuje sa veľmi pomalým prevarovaním masla a odstraňovaním vody a ostatných prísad až zostane čistý, zlato žltý olej. Ghí má slabo nasladlú, lahodnú orechovú chuť a dáva jedlám typicky védsku chuť. Je vhodné aj zo zdravotného hľadiska, pretože nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Popri svojej chuti má ghí aj ďalšie prednosti. Môžete ho zahriať na vysoké teploty a nebude bublať alebo dymiť, pretože voda(sa odparuje pri 100 C) a proteínové granule(sa pália pri 125 C) už boli odstránené. Ghí je ideálne na na vyprážanie, varenie a dusenie v malej aj veľkej vrstve tuku.

Príprava ghí a doba varenia:

  • 1 kg masla - pol hodina varenia - výťažok 800 g ghí
  • 2 a 1/2 kg masla - 3 hodiny varenia - výťažok 2,2 kg ghí
  • 5 kg masla - 5 hodín varenia - výťažok 4,6 kg ghí

Správne pripravené ghí, ktoré je uchované v uzavretej nádobe na chladom mieste, vydrží mesiace.

Syr, aký poznáme na Západe, je v Indii prakticky neznámy, pretože ľudia tu dávajú prednosť čerstvým mliečnym výrobkom. Panýr je čerstvý, doma pripravený syr, ktorý má široke použitie.

Jogurt si nájde v indickej kuchyni svoje miesto vždy. Jemná chuť jogurtu doplňuje chuť korenených jedál a zmiešaný s ryžou a zeleninou sa chová ako spojivo. Ajur-véda doporučuje, aby sa jogurt nejedol samostatne, ale radšej v kombinácií s inými jedlami. Jogurt ma liečivé vlastnosti vďaka vzácnym baktériám, ktoré obsahuje.



Ryža zo špenátom
Palak chawal

  • 350 g ryže basmati alebo inej celozrnnej ryže
  • 1 a 1/2 čl soli
  • 825 ml vody
  • 225 g čerstvého špenátu (ak nie je dostupný použite mrazený)
  • 1 pl ghí
  • 1 čl mletého koriandru
  • 2 bobkové lístky
  • 100 g burských orieškov, nesolených, svetlo opražených
  • štipka mletého čierneho korenia

Ryžu umyte, namočte ju na 15 minút a nechajte vyschnúť. V hrnci uveďte do varu vodu so soľou. Zo špenátu odstráňte tuhé stonky, listy dobre umyte a vysušte ich. Potom listy ponorte do vriacej vody, aby zmäkli. Vložte ich do cedníku a prepláchnite pod studenou vodou. Vysušené ich nasekajte na malé kúsky.

V stredne veľkom hrnci rozohrejte ghí a osmažte mletý koriander a bobkové lístky. Pridajte ryžu a za stáleho miešania ju vypražte, až budú zrnká priesvitné. Pridajte nakrájaný špenát, miešajte asi minútu, potom do hrnca prilejte slanú vodu a priveďte do varu.

Hrniec prikryte a pri nízkej teplote jemne 20 minút varte. Ak použijete oriešky, pridajte ich bez zamiešania asi 5 minút pred koncom varenia. Keď je ryža uvarená, pridajte štipku čierneho korenia. Pred podávaním jemne premiešajte vidličkou.

Príprava a doba varenia: 30 až 40 min.



Chlieb a placky

Čapáti
Chapati

Čapaty (placka), denný chlieb miliónov Indov, sa najprv pečie na horúcom pláte a potom sa podrží priamo nad plameňom, kde sa nafúkne až k bodu prasknutia.

  • 250 g atta alebo preosiatej pšeničnej celozrnnej múky
  • 150 ml vlažnej vody
  • 1/2 čl soli
  • 2 alebo 3 pl rozpusteného masla

Vo veľkej mise zmiešajte múku zo soľou. Pomaly pridávajte vodu a vytvárajte mäkké cesto. Cesto preneste na dosku a dobre ho vyváľkajte 6 až 8 minút, pokiaľ nieje hladké a tuhé. Guľu cesta postriekajte vodou, prikryte vlhkou utierkou a nechajte bokom odpočinúť 1/2 až 2 hodiny.

Keď je cesto pripravené, nahrejte na strednom plameni panvicu alebo platňu. Navhlčenými rukami znovu prepracujte cesto a potom rozdeľte na 15 rovnakých bochníkov. Na pomúčenej doske ich pravidelne a tenko vyváľkajte. Snažte sa, aby boli čo najgulatejšie s priemerom asi 14 cm. Trochu múky si nechajte bokom, aby ste čapaty mohli pri válkaní pomúčiť.

Prebytočnú múku z čapaty straste niekoľko jemnými tlesknutiami medzi dlaňami a umiestnite ich na predhriatu platňu. (Ak veľkosť vašej platni dovoľuje, môžete ich robiť niekoľko naraz.) Keď sa na povrchu placky začnú objavovať malé biele bubliny a okraje sa začnú zdvíhať, obráťte ich párom plochých kliešťov a pečte z druhej strany, pokiaľ sa nezačnú nafukovať. Potom čapaty zdvihnite a obe strany opekajte niekoľko sekúnd na priamom plameni, pokiaľ sa nafúknu ako balón. Hotové čapaty by mali byť úplne prepečené (bez vľhkých miest) a na oboch stranách by mali byť pokryté hnedými škrvnkami. Vzduch vytlačte a jednu stranu potrite rozpusteným maslom.

Zaujímavou variantou sú panyr čapaty. Miesto teplej vody sa na prípravu cesta použije 375 ml mlieka zrazeného dvoma čajovými lyžičkami citrónovej šťavy. Miešajte múku so zmesou syrovátky a zrazeného čerstvého syra, pokiaľ sa všetko pekne nezmiesi. Keď je cesto na dotyk dostatočne chladné, vyberte ho na čistú pracovnú plochu a mieste pokiaľ nie je hladké a poddajné. Cesto nechajte 30 minút až 1 hodinu odpočívať a potom pokračujte rovnako ako pri obyčajnej čapaty. Dajte pozor, aby sa vaše syrové čapaty nepripálili.

Čapaty môžete pripraviť aj na elektrickom variči. Položte ich na platňu a obracajte toľko krát, koľko krát to bude potrebné na prepečenie, potom celý povrch čapaty pritlačte vlhkou utierkou až sa nafúkne. Čapaty podávajte hneď po upečení, alebo ich zabaľte do utierky, aby ste ich udržali teplé a vláčne.

Príprava: 15 min.
Doba odpočívania cesta: 30 min. až 2 hod.
Doba váľkania a pečenia: 2 až 3 min. na každú placku


Indické sušienky
Matthi

Tieto sušienky sú ľahko pripraviteľné a môžete ich jesť ako zákusok, k polievke, alebo ako jeden z chodov. Ak nemáte kamennú soľ, môžete použiť obyčajnú.

  • 300 g presiatej celozrnnej pšeničnej alebo bielej múky
  • 2 pl indického kmínu alebo sézamových semienok
  • 1 a 1/2 čl kamennej soli
  • 1/2 čl kypriaceho prášku
  • 2 pl ghí alebo masla
  • ghí alebo rastlinný olej na vyprážanie
  • 175 ml vody

Vo veľkej mise zmiešajte múku, indický kmín alebo sézam, soľ a kypriaci prášok. Do múky vpracujte ghí alebo maslo. Pridajte také množstvo vody, aby sa vytvorilo patrične husté cesto. Dobre prepracujte aspoň 5 minút, pokiaľ nie je hladké a pružné. Potom ho nechajte niekoľko minút odpočívať.

Panvicu naplňte do dvoch tretín ghí alebo rastlinným olejom a zahrejte na strednom plameni. Zatiaľ čo sa ghí rozohrieva, rozváľkajte cesto do veľkého asi 1 cm hrubého štvorca. Ostrým nožom rozkrájajte cesto na asi 5 cm dlhé kosoštvorce alebo štvorce. Polovicu ich jemne vložte do horúceho ghí. Teplotu by ste mali upraviť tak, aby boli krekry behom 4 až 5 minút po oboch stranách vypražené do zlato hneda. Vyberte ich a nechajte ich v cedníku, aby odkvapkali. Rovnakým spôsobom pokračujte ďalej.

Príprava a doba vypraženia: 30 min.


Zelenina

Karfiol so zemiakmi a syrom
Alu phul gobhi paneer sabji

Toto je jednoduché jedlo, rýchle na prípravu. Karfiol so zemiakmi sa vypraží vo veľkej vrtstve ghí a potom sa mierne povarí v tekutej masale, pokiaľ nie sú hotové. Toto zeleninové jedlo podávajte s indickým chlebom a jemným dálom alebo zeleninovou polievkou.

  • 2 pl ghí alebo rastlinného oleja
  • 1/2 čl semienok čiernej horčice
  • 2 čerstvé čili
  • 1 pl strúhaného čerstvého zázvoru
  • 2 bobkové lístky
  • 1 čl kurkumy
  • 1 čl mletého koriandru
  • 1 čl mletéj škorice
  • 600 ml vody
  • 4 zemiaky, bez šupky a nakrájané na malé kocky
  • 350 g lisovaného panýru (alebo iného syru), nakrajaného na kocky
  • 1 stredne velký karfiol, rozdelený na ružičky
  • 2 čl soli
  • 1/2 čl garam masaly
  • 2 pl vňate koriandru alebo petržlenu, jemne nakrájané

V stredne veľkom hrnci rozohrejte na strednom plameni ghí. Pridajte horčičné semienka a zakryte hrniec pokrievkou, aby nevyskakovali pri vyprážaní. Keď praskanie ustane, pridajte drobne nakrájané čili papričky, zázvor a bobkové lístky. Miešajte 30 sekúnd a potom pridajte práškové korenia - okrem garam masaly - a okamžite pridajte vodu. Uveďte do prudkého varu, potom znížte teplotu a jemne varte.

Zatiaľ čo sa táto tekutá masala zvoľna varí, vypražte samostatne zemiakové a syrové kocky, až dostanú zlato hnedú farbu a nechajte ich odkvapkať. Rovnakým spôsobom vypražte karfiolové ružičky, až sú svetlo hnedé a čiastočne uvarené. Teraz karfiol pridajte do tekutej masaly, prikryte a pri nízkej teplote varte. Po piatich minutách pridajte vypražené zemiaky a syrové kocky, zamiešajte a varte ďalšie 2 až 3 minúty, pokiaľ nie je všetko dôkladne prehriate.

Ochuťte soľou a garam masalou a posypte čerstvými koriandrovými lístkami alebo petržlenovou vňaťou. Zamiešajte a podávajte horúce.

Príprava a doba varenia: 30 min.



Baklažán so špenátom a paradajkami
Maha brinjal

"Maha" znamená "veľký" a "brindžál" znamená "baklažán", najobľúbenejší zo všetkých zelenín v Indii. Toto jedlo sa pripravuje varením zeleniny, pokiaľ nevytvorí hustú omáčku. Maha brindžál sa dobre hodí k ľahkej ryži a horúcim čapatym.

  • 900 g baklažánu, olúpaného a nakrajaného na kocky
  • 450 g čerstvého špenátu, nakrajaného
  • 900 g paradajok, olúpaných a nakrájaných
  • 5 pl ghí alebo rastlinného oleja
  • 1 alebo 2 sušené čili, drvené
  • 1 čl mletého koriandru
  • 1/2 čl mletého kmínu
  • 1/2 čl kurkumy
  • 1/2 čl asantu (asafoetidy)
  • 150 ml vody
  • 1 čl hnedého cukru
  • 2 a 1/2 čl soli
  • 1/2 čl garam masaly

Vo veľkom hrnci rozohrejte ghí alebo olej a niekoľko sekúnd v ňom vypražte čili a mletý koriander. Potom pridajte zostávajúce práškové korenie, ešte niekoľko sekúnd vypražte a potom pridajte kocky baklažánu. Vyprážajte a jemne miešajte na strednom plameni, pokiaľ baklažán nezmäkne a nezačína uvolňovať semienka.

Teraz vmiešajte nakrájané paradajky, špenát a vodu. Dobre zamiešajte. Čiastočne prikryte a varte na miernom plameni 20 minút (občas zamiešajte), pokiaľ baklažán nie je mäkký. Zväčšite trochu prívod tepla a varte ešte 10 minút a často miešajte, pokiaľ špenát, baklažán a paradajky nesplynú do hustej smotanovej omáčky. Nakoniec ochuťte cukrom, soľou a garam masalou. Všetko dobre premiešajte.

Príprava a doba varenia: 40 min.


Chuťovky

Zeleninové pakory
Pakora

Do pakor sa dá použiť prakticky akýkoľvek druh zeleniny. Zeleninu, ktorú používate, krájajte na kúsky približne rovnakej veľkosti, aby sa vyprážali rovnakú dobu. Baklažány, cukiny, zemiaky, tekvicu a mrkvu môžete nakrájať na kocky alebo na malé kúsky, karfiol a brokolicu na ružičky a papriky na kolieska alebo prúžky. Ružičkový kel, šparglu a zložené špenátové listy môžete použiť celé. Pakory, vítaný prídavok ku každému jedlu či hostine, sú jednoduchým zákuskom, ku ktorému sa dobre hodia čatny.

  • 225 g cícerovej múky
  • 1 pl semienok kalingy
  • 1/2 čl mletéj škorice
  • 1/4 čl kajanského korenia
  • 2 čl mletého koriandru
  • 2 čl mletého kmínu
  • 1 a 1/2 čl kurkumy
  • 1/4 čl asantu (asafoetidy)
  • 2 čl soli
  • 1/2 čl kypriaceho prášku
  • 250 ml studenej vody
  • 675 g upravenej zeleniny
  • ghí alebo rastlinný olej na vyprážanie

Do veľkej misy presejte cícerovú múku a pridajte korenie, soľ a kypriaci prášok. Pomaly pridávajte studenú vodu a miešajte, až dostanete riedke cesto, dostatočne husté na obalovanie zeleniny.

Zeleninu nakrájajte skôr, než rozohrejete ghí. Veľké ružičky karfiolu môžete predvariť, ostatnú zeleninu použite surovú.

Vo stredne veľkej panvici rozohrejte ghí alebo rastlinný olej. Ghí je dostatočne rozpálené, ak vhodená kvapka cesta okamžite vyskočí na povrch a prská. Teraz vložte do cestíčka za hŕstku nakrajanej zeleniny a dobre ju obaľte. Spolu obaľujte len zeleninu rovnakého druhu - každý druh budete vyprážať oddelene. Obalenú zeleninu vyberajte z cestíčka jednu po druhej a rýchlo ju vkladajte do horúceho ghí, až je celý povrch ghí zaplnený. Vyprážajte niekoľko minút, pokiaľ nie su pakory zlato hnedé a chrumkavé, potom ich vyberte a nechajte odkvapkať. Všetky pakory vypražte týmto spôsobom, nikdy nevyprážajte viac než jednu vrstvu naraz.

Príprava a doba vyprážania: 20 min.



Čatny a raity 

Paradajkové čatny
Tamatar chatni

Aj keď môže paradajkové čatny pripomínať kečup, chutí omnoho lepšie.

  • 8 zrelých paradajok
  • 4 pl vody
  • 2 pl ghí
  • 2 čl semienok čiernej horčice
  • 1 pl strúhaného čerstvého zázvoru
  • 2 alebo 3 nasekané čerstvé čili
  • 5 klinčekov
  • 2 bobkové lístky
  • 1 zvytok škoricovej kôry ( 5 cm)
  • 1 čl kmínu
  • 2 čl mletého koriandru
  • 1 štipka asantu (asafoetidy)
  • 1 čl soli
  • 4 pl hnedého cukru

Olúpte paradajky, roztlačte ich, pridajte 4 pl vody a nechajte bokom. Vo stredne veľkom hrnci rozohrejte ghí a pridajte horčičné semienka. Priklopte. Keď semienka prestávajú praskať, pridajte ďalších šesť korení spolu zo zázvorom a asi 1 minútu ich pražte. Potom do hrnca pridajte paradajky spolu s asantom a soľou. Zamiešajte drevenou vareškou, priklopte a varte pri nízkej teplote 20 až 30 minút. Zo začiatku miešajte občas, a potom, keď čatny hustne, miešajte stále častejšie, pokiaľ sa nevyvarí takmer všetká voda.

Teraz vmiešajte cukor a zosilte plameň. Rýchlejším pohybom miešajte čatny ešte 5 minút, alebo pokiaľ nezíska podobu hustej paradajkovej omáčky. Odstráňte klinčeky, bobkové lístky a škoricovú kôru. Čatny prelejte do misy a podávajte pri izbovej teplote s jedlom alebo ako polevu chuťoviek.

Príprava a doba varenia: 40 až 45 minút.


Jablková čatny
Seb ki chatni

Dobrá jablková čatny sa dá pripraviť prakticky z akéhokoľvek druhu jabĺk.Vyberajte pevné, zrelé jablká a vyhýbajte sa tým, ktoré sú príliš veľké. Podľa tohoto receptu sa dá pripraviť čatny aj z iných druhov ovocia, ako broskyne, slivky, marhule, mangá, guávy, egreš a iné ostružiny. Ak chcete, vynechajte asant (asafoetidu) a čili použite podľa chuti.

  • 6 stredne veľkých jabĺk
  • 4 pl ghí alebo rastlinného oleja
  • 2 čl strúhaného čerstvého zázvoru
  • 2 kúsky škoricovej kôry ( 5 cm)
  • 1 čl anýzu
  • 2 alebo 3 drvené, sušené čili
  • 5 klinčekov
  • 1 čl kurkumy
  • 1 štipka asantu(asafoetidy)
  • 4 pl vody
  • 4 pl hnedého cukru

Umyjte, olúpte a pripravte jablká. Potom ich rozkrájajte na malé kúsky. V hrnci rozohrejte ghí alebo olej. Keď začína dymiť, pridajte do neho zázvor, škoricovú kôru, anýzové semienka, čili a klinčeky. Vypražte za stáleho miešania, až anýz ztmavne (asi 30 sekúnd). Okamžite pridajte kurkumu a asant a potom kúsky jabĺk. Za stáleho miešania vypražte jablká do zhnednutia asi 5 až 6 minút. Potom pridajte vodu.

Prikryte a varte asi 15 minút, často miešajte, pokiaľ jablká celkom nezmäknú. Roztlačte ich v hrnci. Pridajte cukor, zvýšte teplotu a neustále miešajte, pokiaľ čatny nezhustne. Podávajte pri izbovéj teplote s teplými puri alebo so sladkosťami na konci jedla.

Príprava a doba varenia: 30 min.


Uhorková raita s jogurtom
Kakri raita

Hari Čaran dása, hlavný kuchár "Gopals Restaurant" v Aucklande na Novom Zélande, hovorí, že uhorky sú najlepšie, keď sú dlhé asi 25 cm, tuhé, jasne zelené a lesklé. Ak majú tuhú šupku, môžete ich olúpať či okrájať; ak majú veľké jadrá, oplatí sa venovať zvláštny čas na ich odstránenie.

  • 1/2 čl kmínu
  • 2 stredne veľké uhorky
  • 300 ml čistého jogurtu
  • 1/2 čl garam masaly
  • 1/2 čl soli
  • 1/4 čl mletého čierneho korenia
  • 2 štipky asantu (asafoetidy) podľa chuti

Vypražte nasucho kmín a rozomeľte ho na prášok. Umyte uhorky a nastrúhajte ich na hrubo. Prebytočnú šťavu odlejte a uhorky zmiešajte so všetkými ostatnými prísadami. Dobre premiešajte. Podávajte k jedlám mierne chladené.

Príprava: 15 min.


Sladkosti 

Karamelová halva z hrozienkami
Bhuni hui chinni ka halava

Táto bohatá, karamelom ochutená halva, pripravená z mlieka a podávaná tak horúca, že sa z nej dymí, je neodolateľným dezertom. Nezáleží na tom, koľko ste toho zjedli na obed, na dve lyžice tejto halvy sa nakoniec vždy nájde miesto.

  • 650 ml mlieka
  • 300 g cukru
  • 200 g masla
  • 225 g pšeničnej krupice
  • 35 g hrozienok
  • 2 čl strúhanej pomarančovej kôry a šťava z 1 pomaranča

Do hrnca nalejte mlieko a mierne ho zahrievajte k varu. V stredne veľkom hrnci potom pomaly roztavte cukor a neustále ho miešajte drevenou vareškou, aby sa nepripálil. Akonáhle je roztavený cukor svetlo hnedý, znížte teplotu a pomaly pridávajte horúce mlieko. Cukor začne okamžite kryštalizovať. Roztlčte väčšie kryštály, zamiešajte a nechajte karamel za pomalého varu rozpustiť.

Umyte prvý hrniec a rozpustite v ňom maslo. Krupicu vypražte na masle za stáleho miešania asi 15 minút, až zrniečka získajú svetlo hnedú farbu a potom teplotu znížte na minimum. Do karamelového mlieka pridajte hrozienka a nastrúhanú pomarančovú kôru. Potom ho pomaly nalejte do krupice. Poriadne zamiešajte, aby sa rozmelnili hrudky. Hrniec tesne prikryte a mierne povarte pri tej istej nízkej teplote ešte niekoľko minút, pokiaľ krupica nevstrebe všetkú tekutinu. Pridajte pomarančovú šťavu a niekoľko krát halvu premiešajte, aby sa nadýchala a aby hrozienka boli rovnomerne rozmiestené.

Príprava a doba varenia: 30 min.


Jednoduché úžasné
Simple


  • 1 krabica sušeného mlieka
  • 1/2 l práškového cukru
  • 1 - 2 maslá
  • (1 pomaranč, 1 citrón, 1 kiwi, alebo jahody, maliny, borievky atď.)

Cez sito na múku alebo cez cedník preosejeme sušené mlieko, cukor a premiešame. Maslo necháme zmäknúť, nakrájame ho na kúsky a dobre zapracujeme do mlieka s cukrom. Pokiaľ chcete, môžete túto hmotu rozdeliť na 4 časti a do jednej vmiešať šťavu z pomaranča, do ďalšej šťavu z citrónu a do ďalšej rozmačkané alebo rozmixované kiwi. Môžete samozrejme použiť aj ďalšie druhy ovocia, ako napríklad jahody, maliny alebo borievky. Výborné sú tiež simple s karobom, so škoricou alebo s kardamonom. Potom jednoducho vytvarujete z hmoty guličky, ktoré môžete nechať stuhnúť v chladničke, kde ich tiež môžete uchovávať potom, čo ich obetujete Krišnovi, a ponúkať ich hosťom a priateľom.

Príprava: 30 min.


Nápoje

Zázvorový čaj
Adrak chai

Zázvorový čaj je všeobecne dobrým posilujúcim liekom. Ak však chcete radšej osviežujúci nápoj, podávajte ho vychladený s kockami ladu, pridajte viac cukru a citrónovej šťavy a trochu mätových lístkov.

  • 1,2 l vody
  • 3 pl jemne strúhaného čerstvého zázvoru
  • 6 pl cukru alebo 5 pl medu
  • 1 štipka mletého čierneho korenia
  • 4 pl citrónovej alebo pomarančovej šťavy
  • mätové lístky (podľa voľby)

V odkrytom hrnci varte prudko asi 10 minút vodu so zázvorom. Pridajte sladidlo a miešajte, pokiaľ sa nerozpustí. Preceďte a zo zázvoru vytlačte v cedníku čo možno najviac šťavy.

Potom pridajte čierne korenie a citrónovú alebo pomarančovú šťavu. Podávajte horúce.

Príprava a doba varenia: 20 min.


Ružový šerbet
Gulab sharbet

  • 550 g cukru
  • 1,2 l vody
  • 1 pl ružovej vody
  • 1 čl červeného potravinárskeho farbiva
  • ľadová voda a drvený ľad
  • mätové lístky

Rozvarte cukor vo vode a pripravte sirup. Vychlaďte. Potom pridajte ružovú vodu a potravinárske farbivo. Tesne pred podávaním nápoja pridajte do každého pohára 2 pl sirupu a doplňte ľadovou vodou a drveným ľadom. Množstvo sirupu je možné upraviť podľa chuti.

Príprava a doba varenia: 20 min.